SOE     |  Diş Hekimliği  |  Akupunktur  |  Dental Fotograf   |  Biz Kimiz  | İletişim   |    E-mail

 

                              Tel:+90 (216) 345 5916    +90 (216) 345 6034    Gsm:+90(532) 254 3102                                                   

Diş Hekimliği muayenehane otomasyonlarından hangisini kullanmalıyım ?

Belki çoğumuzun hatırlayabildiği 48k kapasitesi olan Singlair ZX spectrum marka bir bilgisayar vardı. 1985 yılında hasta kayıtlarımızı o küçük kapasiteli bilgisayarda dataları kasetlerde daha sonra 3 inç lik ( 3,5 değil) disketlerde saklamaya başlamıştık. O tarihlerde bu gün kullandığımız bilgisayarları kullanmak bizler için hayalcilikten başka bir şey değildi. Daha sonraları dişhekimliği yazılımları olarak dos altında çalışan zayıf grafik özellikleri olan fakat oldukça hızlı programlar ortaya çıktı. Çoğu meslektaşımız 286 işlemcili dos tabanlı makineler de bu programları kullanmaya başladılar. Her şey çok düzgün gidiyordu. Yavaş yavaş hasta kartonları raflara kaldırılmaya başlandı. Bu arada bazı meslektaşlarımızda bu programları kullanırlarken sıkıntılar yaşamaya başladılar. En büyük sıkıntı teknik destekten yoksun kaldılar. Programı yazan firma kapanmış veya programcılığa meraklı komşunun çocuğu askere gidince meslektaşımız çok güvendiği programda hastasının kayıtlarına ulaşamaz olup rafa kaldırdığı kartoteksine yeniden dönerken teknolojinin güvensizliğinden bahseder olmuştu. Tabii bu arada teknoloji durmuyor makinelere artık windows girmeye başlıyordu. Windows altında çalışan programların gözalıcı grafikleri ve görsel yönden güçlü kullanıcı ara yüzü hepimize çekici gelmeye başlamıştı. Görsel üstünlüğü olan dişhekimliği programları da hemen boy göstermeye başlayınca meslektaşlarımızda o programlara yönelmeye başladılar ve yine bir problemle karşılaştılar. Eski datalar ne olacaktı. Convert edilemiyor veya biraz data kayıpları göze alınarak bu iş yapılmaya çalışıldı. Sonra WINDOWS un yeni versiyonları rem canavarı programlara makineler yetersiz kaldı makineler yükseltildi. Bu arada bazı meslektaşlarımız yeter artık demeye başladılar. İntra oral kameralar rvg.ler çıktı programlar randevuları idare edip cep telefonlarına mesaj ile veya direkt e-mail yolu ile hastalara randevularını hatırlatmaya başladılar.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım olayların bir bölümü çoğunuzun başına geldi sanırım. 1992 yılından bu yana Windows un özelliklerini kullanan bir programla çalışmaktayım. Hiç bir sıkıntı da yaşamadım. En büyük avantajımız kullandığımız programı kendi bünyemizde bizim ihtiyaçlarımıza cevap verecek şekilde hazırladık. Daha sonra bu rahatlığımızı meslektaşlarımızla paylaşmak amacı ile profesyonelce bir program üretimi gündeme geldi. Bu aşamada profesyonel yaklaşım şarttı. Projenin geliştirme safhasında Avrupa ülkeleri ve Amerika da kullanılan hemen tüm diş hekimliği otomasyonları incelenerek programın iskeleti oturtuldu ve üretime başlandı. Program meslektaşlarımızın beğenisine sunulduğunda karşılaşılan en büyük sorun programı kullanmaya başlayan kullanıcıların kendi alışkanlıkları, çalışma sistemleri veya özel isteklerinin programa adapte edilmesini istemeleriydi. Bir meslektaşımızın isteği diğer meslektaşımızın gereksiz bulduğu bir ayrıntı haline geldi. Başarısızlığın sırrının herkesi memnun etmek düşüncesinden yola çıkılarak program değişik versiyonlar halinde piyasaya sürülürken kullanıcı istediğinde aktif hale getirebileceği, istemediği özellikleri pasif tutarak elinin altında kalabalık etmeyecek özellikler eklendi. Bunun yanında bazı meslektaşlarımızın sadece kendi kliniklerine özel çok kullanıcılı otomasyonlar üretilerek çözüme gidildi.

İlk defa diş hekimliği programı almayı düşünen meslektaşlarımın öncelikle göz önünde bulundurmaları gereken konu programı üreten firmanın teknik desteğinin bulunup bulunmadığını programın geçmişini ve teknik desteğin nereye kadar süreceğinin araştırılmasıdır. Program teknolojik olarak yeni versiyonları üretilmeye devam ediliyor mu?  Yeni versiyonlar eski hasta datalarını kaybetmeden kullanmaya devam ediyor mu ? Üretilen yeni versiyonlar diğer ülkelerde kullanılan programlarda ki teknoloji ile aynı paralelde veya daha üstün mü ?   

 

Ömer Engin

.

 

Site içeriğinde bulunan tıbbi bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

SOE Ömerpaşa cad. Dr.Mustafapaşa Apt. N0:92 d:4 Erenköy/ İstanbul -Türkiye 

Tel: +90 (216) 345 5916     +90 (216) 345 6034 Gsm: +90 (532) 254 3102

Copyright © SOEDENTAL. 2000-2018 Tüm hakları saklıdır.

Görsel ve Yazılı Eserlerin İzinsiz Olarak Kısmen veya Tamamen Kopyalanması ve Kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Göre Suçtur.
All Images and Text Published in www.soedental.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved. Use By Author Permission Only.
Son güncelleme: 21-03-2018 .